نمایشگاه مجازی کتاب

نمایشگاه مجازی کتاب یکی از محبوبترین و کاربردی ترین نمایشگاه هایی می باشد که در طول سال جهت بهره مندی علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی برگزار می شود

برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب در زمانی که بیماری کرونا باعث آغار فصل جدیدی از زندگی و رفتار انسانی مانند ایجاد فاصله بین افراد و دوری از تجمعات شده است، راه حلی مناسب به نظر می رسد.

تجربه برگزاری چندین نمایشگاه مجازی در جهان و از جمله کشور عزیزمان ایران، مهر تایید بر مقبولیت این موضوع در بین علاقه مندان و بازدید کنندگان نمایشگاه ها بوده است.

نمونه بازر این موارد برگزاری نمایشگاه مجازی در حوزه فناوری اطلاعات بوده است که حتی به صورت دائمی قابل تمدید بوده و امکان بازدید 24 ساعته فراهم است.

نمایشگاه مجازی کتاب با توجه به پتانسبل بالای فضای مجازی و استفاده از بستر اینترنت به راحتی قابلیت برگزاری در این محیط را داراست.

همانگونه که مطلع هستید چند سالی هست که بستر فروش کتاب در فضای مجازی و اینترنتی در جهان وجود دارد؛ شاید بتوان مهمرین مثال را سایت آمازون دانست که سابقه خوب و تجربه مناسبی به مخاطبان و خریداران ارائه نموده است.

در ایران نیز این بستر نه با همان قدرت و گستردگی، اما به صورت تقریبا قابل قبولی وجود دارد؛ به نحوی که سایت های زیادی از جمله انتشارات کتاب ها و حتی سایت های فروش اینترنتی اقدام به فروش کتاب در بستر مجازی و اینترنت نموده اند.

پس قابلیت ایجاد یک نمایشگاه مجاری کتاب بر بستر وب دور از انتطار نیست و با توجه به بازخورد ها حتی میتوان گفت که استقبال مناسبی هم خواهد شد؛ البته ناشران و فروشندگان کتاب میتوانند برای افزایش فروش و حضور مناسب مخاطبین، همان تخفیفات و امکانات را در بستری مناسبتر چون نمایشگاه مجازی کتاب ارائه دهند.

مزایای حضور در نمایشگاه مجازی کتاب:

  1. کاهش هزینه های حضور شرکت ها و انتشارات در نمایشگاه مجازی کتاب نسبت به نمایشگاه های حقیقی.
  2. کاهش هزینه پرسنل برای حضور در نمایشگاه مجازی.
  3. کاهش هزینه خرید غرفه، چیدمان و حتی پذیرایی از مخاطبین یا غرفه داران.
  4. کاهش هزینه چاپ و نصب بروشور و تبلیغات محیطی از جمله این موارد میباشد.
  5. امکان برگزاری به صورت 24 ساعته و بدون تعطیلی.

البته با توجه به کاهش هزینه های حضور شرکت ها و انتشارات در نمایشگاه مجازی کتاب نسبت به نمایشگاه های حقیقی، تخفیفات و پیشنهادهای هیچان انگیز جهت خرید کتاب رنگ و بوی بیشتر و مناسبتری را میتواند بگیرد.

در نمایشگاه کتاب که به صورت حضوری برگزار میگردید، بعضی محدودیت ها باعث میشد تا گروهی از مخاطبان که دسترسی مناسب به این نمایشگاه ندارند با مشکلاتی مواجه شوند.

هموطنانی که برای دسترسی به نمایشگاه مجبورند از شهرهای مختلف ایران به تهران و یا به مراکز استان برگزار کننده نمایشگاه بروند نیز دچار مشکل خواهند شد.

در نتیجه این موضوع باعث عدم بهره مندی این عزیزان از نمایشگاه میشود.

حتی بعد از برداشته شدن محدودیت های مربوط به بیماری کرونا، برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب در کنار نمایشگاه به صورت حضوری میتواند پوشش دهنده قسمتی از مشکلات این صنعت باشد.

گروه Sharif ICT، برگزار کننده نمایشگاه مجازی در ایران با توجه به موارد مطرح شده در این مطلب اقدام به برگزاری نمایشگاه کتاب مجازی خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *